
Świat pięknych zapachów jest bardzo zróżnicowany. Nie każdy wie, co oznaczają dane nazwy i skróty. Dowiedz się, czym są, i czy lepiej wybrać wodę perfumowaną, czy też toaletową!
Różnice między wodą toaletową i perfumowaną
Najważniejszą klasyfikacją różnego rodzaju zapachów jest zawartość procentowa składników aromatycznych. Perfumy mają ich najwięcej, od około 15-20% aż do 40%. Woda perfumowana zawiera około 10-15% olejków eterycznych, zaś woda toaletowa – około 5-10%. Co ciekawe, woda toaletowa, określana na opakowaniach skrótem EDT różni się od wody perfumowanej, czyli EDP, także stężeniem alkoholu, czyli rozpuszczalnika składników aromatycznych. Do perfum i EDP wykorzystuje się 90% alkohol, ale do EDT – alkohol o stężeniu 85%.
Woda perfumowana to obecnie najczęściej kupowana, najpopularniejsza forma pachnideł. Dzięki odpowiedniemu składowi to właśnie EDP pachnie niezwykle intensywnie i długo. Perfumy są jeszcze lepsze, ale trudniejsze do znalezienia i są dużo droższe. Cena czyni różnicę także w innych produktach. Najczęściej woda perfumowana jest droższa – w przeliczeniu na jednostkę objętości – niż toaletowa. Dotyczy to w równym stopniu zapachów męskich i damskich.
Co wybrać?
Mimo ceny i składu nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest woda toaletowa czy perfumowana. Dzieje się tak, ponieważ EDT jest poddawana specjalnemu procesowi, tak zwanej reformulacją. Z tego względu nawet mające tą samą nazwę i nuty zapachowe pachnidła mogą różnić się wywoływanymi wrażeniami zapachowymi. Obie formy wód są stosunkowo trwałe i intensywne, dlatego warto osobiście powąchać i nanieść na skórę każdy produkt, żeby przekonać się, co nam bardziej odpowiada.
Czym jest woda kolońska?
W odróżnieniu od wody toaletowej czy perfumowanej, woda kolońska jest określana skrótem EDC. Zawiera około 3-5% olejków eterycznych rozpuszczonych w alkoholu o stężeniu 70-80%. Woda kolońska powstała już w XVIII wieku i zniewalała świeżym zapachem od samego początku. Prezentuje najniższe stężenia składników, które zapewniają długotrwały, złożony aromat. Czasami używa się określenia „kolońska” zamiennie z toaletową, jednak warto je rozróżniać ze względu na skład. Jest jeszcze kilka innych określeń, z którymi można się spotkać na rynku perfumiarskim, jednak odnoszą się do odrobinę mniej trwałych i mocnych zapachów. Są to na przykład woda odświeżająca, po goleniu, a także dezodorant.